Menu Close

Projektas „Sutelktinio finansavimo galimybės kultūros sektoriui“

Sutelktinis finansavimas skinasi kelią į kultūros sektorių

„Pradėti verta!“, – teigė iš respublikinio kvalifikacijos tobulinimo renginio „Sutelktinio finansavimo galimybės kultūros sektoriui“ rugsėjo 23 dieną besiskirstantys kultūros darbuotojai, kurie buvo sugužėję į Šakių rajoną iš visos Lietuvos. Konferencija, mokymai truko net tris dienas – programa intensyvi, įdomi, skatinanti kultūros ir meno organizacijas aktyviau naudotis tvaraus vystymosi galimybėmis ir gilinti žinias sutelktinio finansavimo srityje. Tai, žinia, atveria naujas galimybes finansuoti kultūros renginius, meno projektus.

Svarūs konferencijos svečių pranešimai

Pirmąją renginio dieną vykusioje konferencijoje savivaldybių administracijų kultūros padalinių vadovai, kultūros politiką įgyvendinantys specialistai, kultūros ir meno bei nevyriausybinių organizacijų darbuotojai ir visuomenininkai, individualiai dirbantys meno kūrėjai Zyplių dvare (Šakių r.) turėjo galimybę išgirsti Lietuvos respublikos kultūros viceministro Albino Vilčinsko pranešimą „Kultūros politika ir aktualiausi darbai“, Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus Sauliaus Liausos informaciją apie pasirengimą Lietuvos šimtmečio Dainų šventei bei Martyno Tininio, Lietuvos kultūros tarybos vyresniojo analitiko, mintis apie regionų kultūros organizacijų ateities planus. Sveikinimo žodį susirinkusiesiems tarė Šakių rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis.

Nemenko kultūrininkų susidomėjimo sulaukė Indros Drevinskaitės, Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro vyriausiosios bibliotekininkės pranešimas „Jonas Mekas Biržuose ir pasaulyje“ – apie šį legendinį pasaulio lietuvį, vieną avangardinio meno pradininkų žinių kultūros darbuotojams niekada nebuvo perdaug! Šakių krašto kalbinius, istorinius ir kulinarinius ypatumus pristatė Šakių turizmo ir verslo informacijos centro vadybininkė, gidė Birutė Bendoraitienė , savo pranešimą pavadinusi „Zanavykų lobiai“.

Apie sutelktinį finansavimą nuo A iki Ž

Antrąją renginio dieną kultūros sektoriaus atstovai nėrė į žinių šaltinį – specialiai į šį renginį pakviestas vienos pirmųjų Lietuvoje sutelktinio finansavimo platformų kūrėjas ir vystytojas, ekonomikos magistras Vaidas Jokūbaitis. Lektorius pirmiausiai išaiškino sutelktinio finansavimo esmę, svarbą, glaustai pristatė šio reiškinio istoriją pasaulyje ir Lietuvoje, pasidalijo savo įkurtos platformos veiklos patirtimi.

V. Jokūbaitis klausytojams akcentavo, kad sutelktinis finansavimas (lėšų rinkimas internete kai prie projekto prisideda daug žmonių – red.) negali pakeiti tradicinio finansavimo, bet yra idėjų, projektų, kuriuos įgyvendinant verta pasinaudoti sutelktinio finansavimo platformomis. Pristatydamas istoriją, lektorius pateikė akivaizdžių pavyzdžių. „Tarpukariu Vytauto Didžiojo karo muziejaus statyba finansuota žmonių surinktais pinigais. Kitas, nūdienos pavyzdys yra lietuvių ukrainiečiams nupirktas karinis dronas Bayraktar, – pasakojo V. Jokūbaitis . – Sutelktinis finansavimas nėra naujas dalykas pasaulyje, jo ištakos siekia Ameriką XIX a. pabaigoje“.

Vėliau mokymų metu pereita prie konkrečių patarimų, nuo ko pradėti ruošiantis sutelktinio finansavimo kampanijai, kaip parengti sėkmingą projektą bei jį pristatyti, vėliau palaikyti ir organizuoti komunikaciją. „Pasiseka projektai, kurie iškart yra viešinami, aktyviai komunikuojama su projekto dalyviais ir partneriais“, –komunikavimo svarbą akcentavo V. Jokūbaitis.

Dienos pabaigoje mokymų dalyviai leidosi į diskusijas, lektorius atsakė į jiems rūpimus klausimus.

Naujos žinios ir paveldo objektų lankymas

Trečiąją dieną mokymų dalyviai iš Zyplių dvaro persikėlė į kitą Šakių rajono paveldo objektą – Gelgaudiškio dvarą. Paskaitos metu kartu su lektoriumi buvo analizuojami sėkmingi sutelktinio finansavimo projektai ir juose dalyvaujančių kūrėjų atvejai, pateikti geros praktikos atvejai. Mokymų klausytojai sulaukė ir savotiško egzamino – jiems buvo pateikta praktinė sutelktinio finansavimo taikymo užduotis: reikėjo pristatyti savo idėją, aptarti jos įgyvendinimą, plėtojimą, numatyti naudos gavimą. Apibendrinus įgytas žinias visi mokymų dalyviai ir organizatoriai buvo pakviesti į pažintinę ekskursiją po Gelgaudiškio dvarą. Ne vienas renginio dalyvis, dirbantis kultūros sektoriuje, džiaugėsi galėjęs ne tik pasisemti naujų žinių ir idėjų, bet ir aplankyti Šakių dvarus, susipažinti su turtinga jų istorija.

Paklaustas, ar tiki sutelktinio finansavimo platformų naudingumu kultūros srityje, mokymų vadovas Vaidas Jokūbaitis atsakė: „tikiu, kad ir nedidelės bendruomenės gali sukurti reikšmingus pokyčius, jei turi reikiamas priemones ir žinias“.

Tikėjimą, kad reikia bandyti, kurti ir ieškoti naujų finansavimo galimybių kultūros projektams, pasak renginio organizatorių, tikriausiai išsivežė kiekvienas jo dalyvis. Pasiektas ir pagrindinis projekto autorių tikslas – kultūrininkams pristatyti įrankius ir metodikas, kurias galima taikyti kultūros srityje organizuojant lėšų rinkimą sutelktinio finansavimo būdu.

Projekto „Sutelktinio finansavimo galimybės kultūros sektoriui“ iniciatorius – Šakių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, jį įgyvendina Šakių r. Švietimo pagalbos tarnyba, finansuoja Lietuvos kultūros taryba, asociacija „Kultūros savivaldos kolegija“, Šakių rajono savivaldybė bei jai priklausančios įstaigos.

Skip to content