Menu Close

Tradiciniai metodinių būrelių reginiai – tai įvairios kvalifikacijos tobulinimo formos

Per kelerius aktyvaus metodinių būrelių darbo metus susiklostė savos tradicijos, organizuojant sėkmingus mokytojų kvalifikacijos tobulinimo renginius, kurie duoda daug praktinės naudos, jungia Šakių rajono pedagogus, nutiesia nematomus, bet stiprius dalykinius ryšius, plečia galimybes, motyvuoja atsinaujinimui, naujų idėjų įgyvendinimui. Kvalifikacijos tobulinimo renginiai įvairių formų – tokių, kurios labiausiai tinka nedidelių metodinių būrelių veiklai.

Kasmet gruodžio pirmomis dienomis susitelkę rajono technologai, kuriems vadovavo R.Laurinaitis, dabar A.Lostys,  Šakių viešojoje bibliotekoje atidaro mokinių darbelių parodą, kuri vėliau išvežama į kitas rajono gimnazijas ir mokyklas. Rinkdamiesi metų temą technologai ieško temos, diskutuoja, važiuoja pasimokyti, pasisemti idėjų, vėliau kartu su mokiniais ieško būdų, kaip sukurti medinį lėktuvėlį, verpstę ar snaigę. Tam reikia kruopštaus darbo, kolegiško bendradarbiavimo, pasitarimų. Bet tuomet, kai paroda išdėliojama gražiose erdvėse, sužiba ir mokinių, ir mokytojų akys.

Lapkričio mėnesį Gelgaudiškio dvare renkasi Šakių, Kauno, Jurbarko ir kitų rajono muzikos mokyklose besimokantys jaunuoliai, kad netradicinėse erdvėse atliktų savo kūrinius, įvertintų kitų meistriškumą. Tuo metu mokytojai klausosi pranešimų, bendrauja, dalinasi sumanymais ir idėjomis. Seminaras – praktikumas ,,Mokinio kūrybinės saviraiškos ugdymas“, kasmet atgimstantis vis nauju pavidalu šventinėse erdvėse, yra Šakių meno mokyklos mokytojos G. Samajauskienės sumanytas ir organizuojamas renginys, kurio metu dvasinio peno ir žinių gauna ir mokiniai, ir mokytojai. Nuo jos neatsilieka Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos mokytoja N.Urbanavičienė, kviečianti į seminarą-praktikumą ,,Muzikuojame šeimoje“. Čia akcentuojami muzikalių šeimų ryšiai, sudaromos sąlygos atsiskleisti, pasirodyti. Kad paruoštų tokį renginį, reikia ilgai dirbti, ieškoti naujų formų, bendradarbiauti, dalintis gerąja patirtimi. Visa tai vyksta adugiau kaip mėnesį, o pats renginys – tai jau rezultatas, mokytojo sėkmė, džiuginanti ir suteikianti naujų jėgų.

Pavasariais lituanistai organizuoja Lietuvių kalbos savaitę. Kiekvienoje ugdymo įstaigoje mokytojai ieško įdomių modernių formų, kurios leistų į renginius maksimaliai įtraukti mokinius. Savaitė baigiasi konferencija VDU Šakių „Žiburio“ gimnazijoje, kurioje dalyvauja ne tik Šakių rajono, bet ir kitų rajonų mokytojai ir mokiniai. Kiekvienais metais pasirenkama vis kita tema, kviečiami lektoriai iš Vilniaus. Mokslininkų pranešimai susipina su mokinių įžvalgomis, pranešimai įdomiai ir moderniai atskleidžia vis kitas lietuvių kalbos ir literatūros problemas.

Jau daug metų Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos matematikos mokytoja metodininkė V. Ugenskienė ir IT mokytoja metodininkė, matematikos vyresnioji mokytoja Aušra Černevičienė pavasariais sukviečia Šakių rajono mokyklų 5-8 klasių stipriausių matematikų komandas, kad jie galėtų pasukti galveles prie smagių uždavinėlių, o mokytojai tuo metu praktiniame seminare susitinka su lektoriumi ir praplečia savo žinias, atkreipia dėmesį į naują temą, aptaria matematikos naujoves. Toks tradicinis renginys rodo aktyvią ir pozityvią mokytojų – ir organizatorių, ir dalyvių – poziciją, siekį ieškoti naujų mokymo formų ir erdvių. Šiemet renginio tema – pinigai. Pagrindinį pranešimą skaitė monetų kolekcionierius, Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos matematikos vyresnysis mokytojas A. Aniulis. Jis yra baigęs Gelgaudiškio vidurinę mokyklą, tad mokytojams ypač malonu buvo pabendrauti su buvusiu mokiniu, naujai pažvelgti į kolekcionavimą ir senų monetų vertę.

Fizinio ugdymo mokytojai kiekvieną pavasarį laukia praktinio patirties sklaidos renginio „Pėsčiųjų žygis Gelgaudiškio pažintiniu taku – naujų sveikatos stiprinimo ir fizinio aktyvumo formų ieškojimas“, kurį organizuoja Šakių JKSC vadovė V.Gudzinevičienė, Galgaudiškio pagrindinės mokyklos mokytojas Ž.Antanaitis ir kiti pedagogai. Pasirinkę prioritetinę sritį – ugdymo praktikos ir didaktikos kompetencijų tobulinimą – jie siekia skatinti mokytojų ir mokinių fizinį aktyvumą, įtvirtinti nuostatą būti fiziškai aktyviam visą gyvenimą. Norint įtvirtinti sveikatą stiprinančio fizinio aktyvumo poreikį, reikia  sudominti mokinius naujomis fizinio aktyvumo formomis, ieškoti naujų veiklos vietų. Siekdami optimalaus rezultato, mokytojai pėsčiųjų žygyje dalyvauja kartu su mokiniais, kad patirtų ir galėtų aptarti pėsčiųjų žygio poveikį mokinių fizinei bei dvasinei savijautai, ieško galimybių pamaitinti visus žygio dalyvius.

Gegužės mėnesį Spaudos atgavimo dienai paminėti Šakių rajono švietimo įstaigų bibliotekininkių metodinio būrelio pirmininkė sukviečia visus knygos mylėtojus į garsinio skaitymo renginį J.Lingio parke. Kadangi su mokinių mokymu skaityti susiję bibliotekininkai, tad jie kartu su lituanistais ir siekia surasti naujų būdų pritraukti mokinius, stiprina Šakių rajono mokyklų bibliotekininkų ir lituanistų ryšius, tobulina veiklą. 2024 metais į šį renginį atvyko ir jurbarkiečiai ir liko sužavėti, žadėjo atvykti ir kitais metais. Renginio tikslas – pagilinti bendrakultūrines kompetencijas, paskatinti moksleivius geriau pažinti Europos Sąjungos šalių vaikų ir jaunimo rašytojų kūrybą, stiprinti moksleivių pasitikėjimą savo garsinio skaitymo įgūdžiais ir sugebėjimais, stiprinti ryšius su kitų rajono mokyklų bendruomenėmis ir bendradarbiavimą su kitomis institucijomis. Rengdamiesi garsiniam skaitymui mokytojai ir bibliotekininkai bendrauja nuotoliu, keičiasi patirtimi, pasiūlymais, ieško naujų sprendimų, naujų temų.

Visi paminėti ir dar daug kitų renginių – tai galutinis rezultatas, o iki renginio reikia turėti naujų sumanymų, uždegti savo idėjomis kitus mokytojus, dalintis su kolegomis patirtimi, ieškoti naujų metodų, temų, medžiagų, braižyti maršrutus, numatyti netradicines erdves. Atlygis nematerialus, nepiniginis – tai pasitenkinimas savo darbu, bendrystė su kolegomis, ryšiai su mokiniais, asmenybės ūgtis.

Danutė Aniulienė, Šakių ŠPT andragogė

 

Skip to content