Šakių rajone 5-8 klasių lietuvių kalbos olimpiada – jau tradicinis renginys, prasidėjęs 2014 metais, minint Kristijono Donelaičio jubiliejinius metus. Per gerą dešimtmetį aplankyti beveik visos rajono gimnazijos ir progimnazijos. Iš pradžių varžėsi tik mokiniai, o prieš penketą metų renginys išsiplėtė – buvo numatyta veikla ir atvykusiems mokytojams. Tuo metu, kai mokiniai sprendžia įvairiausias sudėtingas kalbines užduotis, mokytojai aplanko muziejus, susitinka su kultūros ir švietimo atstovais, papildo savo žinias apie garsius rajono žmones, literatūrines vietas. Šiemet mažąją lietuvių kalbos olimpiadą organizavo Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos lituanistės Danutė Balčiūnienė, Vaida Pašiūnienė, Vilma Sodonytė – Jurkšaitienė, Raimonda Barisevičiūtė. Atvykus iš karto buvo galima pajusti jaukią ir malonią atmosferą, nustebino gražūs ir prasmingi sienų paveikslai, kuriuose sutilpo ir Vincas Kudirka, ir Lietuvos himno žodžiai, ir ištisa piešta knygų biblioteka. Ne veltui ir pats direktorius Romualdas Vadluga neslepia pasididžiavimo savo vadovaujama švietimo įstaiga. Kol mokiniai sprendė užduotis atvykusios rajono lituanistės aplankė privatų žinomos kraštotyrininkės Gražinos Žemaitienės muziejų ir įsitikino, kad Kudirkos Naumiestis yra muziejus po atviru dangumi, kur kiekvienas namas, gatvė ar medis saugo praeities atminimą. Čia pat miestelyje ir Vinco Kudirkos muziejus, ir Vinco Grybo skulptūra Vincui Kudirkai, ir garsusis tiltas per Šešupę, ir Vinco Kudirkos kapas, ir paminklas Melno taikai, ir dar daug įdomių vietų.
Kol lituanistės kartu su Danute Balčiūniene žvalgėsi po Kudirkos Naumiestį, trys likusios kolegės taisė komandų darbus. Štai ką apie tai rašo Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos lituanistė Vaida Pašiūnienė:
„Ne vienas aš./ Tikrai yra kalba,/ Kur žodis pasitinka/ Ir palydi“,- gimnazistas Gustas sveikindamas susirinkusiuosius į 5- 8 klasių lietuvių kalbos ir literatūros olimpiados rajoninį etapą prabilo Justino Marcinkevičiaus žodžiais. Mums, lietuviams, gimtoji kalba nėra sunki našta, lemties užkrauta ant pečių ir lenkianti prie žemės. Ne. Ji- tarsi lengvi sparnai, keliantys mus iki dvasios aukštybių ir nešantys tolimiausių prasmės horizontų link… Balandžio 10 dieną „gimtųjų žodžių apkabinti“ į mūsų gimnaziją rinkosi 5- 8 klasių mokiniai iš viso Šakių rajono. Iš toliausiai atvyko Panemunių mokyklos- daugiafunkcinio centro komanda „Nemunas“, iš Lukšių – „Vincuko grybukės“, iš Gelgaudiškio- „Gelgaudukai“, iš Griškabūdžio – „Nova“ ir artimiausi kaimynai- Sintautų „Pentukai. Komandos prisistatė labai išradingai ir iškart „užsidirbo“ po pirmąjį tašką. Taigi, gera pradžia – pusė darbo. O toliau komandų laukė rimtos užduotys, kurių metu reikėjo pademonstruoti kalbos dalykų išmanymą, kūrybiškumą. Kol vyko olimpiada, mokytojos dalyvavo mūsų gimnazijos lituanisčių Danutės, Raimondos, Vaidos ir Vilmos organizuotose edukacijose: „Paprūsės istorija literatūroje“, „Kudirkos Naumiesčio lankytinos vietos“ ir „ Praeities vertybių lobynas. Tradicijos ir inovacijos“. Taip pat dalijosi gerąja patirtimi. Vėliau jau kartu su mokiniais dalyvavo dr. Vinco Kudirkos muziejaus organizuotoje edukacijoje „Cenzūros klausimas“. Laikas, laukiant olimpiados rezultatų, svečiams neprailgo. Šįkart geriausiai sekėsi komandai „Nemunas“. Antros liko „Vincuko grybukės“, o „Gelgaudukai“ iškovojo trečiąją vietą. Liūdinčių nebuvo, nes visos komandos įgijo naujų patirčių, žinių, gavo dovanų. Gimnazijos jaunių choro atliekama daina „Mes čia- būryje savų draugų“ nuskambėjo labai simboliškai, nes pas mus svečiavosi Šakių krašto mokiniai, jų mokytojos- būrys savų draugų.
Už įdomią informaciją, prasmingai praleistą laiką reikia padėkoti visoms Vinco Kudirkos gimnazijos lituanistėms, organizavusioms ne tik mokinių olimpiadą, bet ir praktinį seminarą atvykusioms iš kitų mokyklų mokytojoms.
Danutė Aniulienė, Šakių ŠPT metodininkė