Šiemet sukanka 500 m. nuo Prūsijos kunigaikštystės įkūrimo. Kadangi šis regionas turėjo didelę įtaką Lietuvos ir Rytų Europos istorijai, nuspręsta 2025 m. paskelbti Paprūsės metais ir paminėti juos įvairiais renginiais.
Zanavykų muziejaus kolektyvas ir direktorė R. Vasaitienė, minėdami Paprūsės metus, surengė konferenciją „Praeities beieškant: Paprūsės etnografinis, religinis ir kultūrinis paveldas“, į kurį sukvietė muziejų, kultūros centrų darbuotojus, mokytojus, bibliotekininkus ir visus, besidominčius savo krašto istorija. Sveikinimo žodžiu į visus susirinkusius kreipėsi Seimo nario D.Jakavičiaus patarėjas R.Valiukas, Šakių vicemerė G. Didžbalienė, muzikine programa sužavėjo Saulius S.Lipčius ir jo sūnus Teodoras iš Vilniaus M.K.Čiurliono mokyklos.
Apie Lietuvos ir Prūsijos miestus dvynius – Naumiestį ir Širvintą išsamų pranešimą parengė G. Žemaitienė, Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos pradinių klasių mokytoja metodininkė, kraštotyrininkė. Iš jos konferencijos dalyviai sužinojo apie kunigaikščio Albrechto priesaiką LDK didžiajam kunigaikščiui Žygimantui Senajam, apie Magdeburgo teisę, apie pašto svarbą, apie dingusį miestą, kvepėjusį apelsinais. Kitoje salėje buvo pristatyta jos iniciatyva sudėliota Paprūsės gyvenimą liudijančių daiktų ekspozicija. Labai įdomų pranešimą skaitė dr. I.Strungytė-Liuginienė, Lietuvių kalbos instituto Raštijos paveldo tyrimų centro vyresnioji mokslo darbuotoja, pasitelkusi dvi išskirtines, autentiškas knygas. XIX a. pirmoje pusėje, kai religinės knygos tapo nusiraminimo šaltiniu, šulmistro (mokytojo) Kristijono Endrikio – Mertikaičio psalmynas buvo itin populiarus. Surinkimininkai (maldininkai) buvo vyresnio amžiaus, žemesnio socialinio sluoksnio vyrai, nusistatę prieš alkoholį, propagavę dorą gyvenimo būdą. Dr. Rima Bakšienė, Lietuvių kalbos instituto Geolingvistikos centro vyriausioji mokslo darbuotoja, atskleidė Paprūsės šnektos paplitimą. Kaip gražią mūsų tarmės iliustraciją dvi pasakas pasekė Lukšių Vinco Grybo moksleivė G. Andriukaitytė. Atvykusi iš Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė I.Skabauskaitė, lietuvninkų tarmės puoselėtoja ir žinovė, pristatė įdomų pranešimą „Lietuvninkų gyvenimas“.
Taigi konferencijoje apie Paprūsės kraštą buvo galima sužinoti ne visiems žinomų vadovėlinių dalykų, bet šiek tiek prisiliesti prie mokslininkų veiklos, prie giluminės istorijos, prie kažkada buvusio miesto, prie išskirtinės šio krašto, davusio Lietuvai esmines atramas, kultūros.
Danutė Aniulienė, Šakių ŠPT metodininkė