Jau tradiciniu tapęs, originalios formos rajoninis garsinio skaitymo piknikas gegužės 7 dieną vėl pakvietė rajono mokyklų komandas į Šakių J. Lingio parką. Tiesa, šiemet dėl netikėto lietaus teko renginį perkelti į Šakių jaunimo ir sporto centrą. Susirinkę iš 9 Šakių rajono mokyklų, mokiniai buvo iš anksto pasiruošę skaityti ištrauką iš M. Valančiaus ,,Palangos Juzės“, kadangi 2026 – ieji paskelbti vyskupo M. Valančiaus metais. Moksleivius pasveikino VDU Šakių „Žiburio“ gimnazijos direktorius R. Kučiauskas, su dovanomis atėjo Šakių savivaldybės Tarybos narė R. Rauktienė, prasmingais žodžiais į visus kreipėsi bibliotekininkė, istorijos mokytoja, muziejininkė Ž. Pratusevičienė, Prano Vaičaičio eilėraštį „Yra šalis“ meniškai skaitė gimnazistė Gabrielė Skirgailaitė. Skaitymą pradėjo VDU Šakių „Žiburio“ gimnazijos mokiniai, pristatę ištraukas iš įvado. Sintautų pagrindinės mokyklos, Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos, Panemunių MDC Lekėčių skyriaus, Šakių rajono „Nemuno“ pagrindinės mokyklos, Šakių „Varpo“ mokyklos, Griškabūdžio gimnazijos, Lukšių Vinco Grybo gimnazijos, Gelgaudiškio „Šaltinio“ ugdymo centro moksleiviai skaitė ištraukas iš ,,Palangos Juzės“ skyrių – vakarų, o likusios komandos mokėsi mandagiai priimti, kantriai ir mandagiai išklausyti, padėkoti. Renginio metu buvo apdovanoti rajoninio trumpojo rašinio konkurso ,,Gražu, gražu mūs Lietuvoj“ ( P. Vaičaitis) dalyviai ir paskelbti nugalėtojai. Juos pasveikino Šakių rajono lietuvių kalbos mokytojų metodinio būrelio pirmininkė R. Bublaitienė.
Tokiam renginiui pasiruošti reikia įdėti daug pastangų, kantrybės ir jėgų. Iš pradžių Šakių rajono bibliotekininkų metodinio būrelio pirmininkė, VDU Šakių „Žiburio“ gimnazijos bibliotekininkė B. Šalkauskienė aptaria renginio koncepciją su rajono bibliotekininkais ir lituanistais. Vienais metais skaitymui pasitelkiami rajono autoriai, kitais metais Šiaurės tautų literatūra, o šiemet pirmą kartą paimtas vienas kūrinys, kad visi prieš pikniką galėtų prisiminti vyskupą Motiejų Valančių, aptartų jo biografiją ir kūrybą. Pasirengimo ir paties renginio metu bendradarbiauja rajono mokyklų bibliotekininkai ir mokytojai, prasmingai paminima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Juk 1904 metais gegužės 7 d. buvo panaikintas spaudos draudimas, baigėsi žiaurus rusifikacijos periodas, visi galėjo laisvai, nepersekiojami skaityti lietuviškai. Tad šiai datai atminti ir skiriamas renginys, kuriame skaitoma kitų mokyklų moksleiviams ir išklausoma kitų skaitomo teksto.
Danutė Aniulienė, Šakių ŠPT metodininkė
